Biljna temeljna ulja koja se koriste za masažu i aromaterapiju su ulja koja neguju i hrane kožu, a služe i kao nosači eteričnih ulja koja se u njima lako otapaju. Ujedno su dobri lubrikanti za masažu. S obzirom da ih nanosimo na kožu, a ponekad njima mažemo i celo telo, ona moraju biti kvalitetna hladno cedjena, nerafinisana i bez ikakvih aditiva.
Biljna ulja sadrže vitamine, minerale i masne kiseline što ih čini hranjivim za kožu i efektivnim u kozmetici. Razna mineralna ulja - “bebi ulja” i slični sintetički proizvodi imaju prekrupne molekule da bi prodrli u kožu i od masaže takvim uljem nema nikakve koristi, jer eterična ulja ostanu na površini kože i ispare. Osim toga, sintetička ulja imaju tendenciju zapušavanja pora i ne hrane kožu kao što to čine biljna ulja.
Biljna ulja se mogu zasebno koristiti u kozmetičke svrhe, ili uz dodavanje eteričnih ulja, čime se pojačava njihovo kozmetičko dejstvo, baš kao što i bazna ulja pojačavaju dejstvo eteričnih ulja. Pogledajte naš izbor eteričnih ulja. Navedena biljna ulja se najčešće koriste za izradu kozmetike, masažu ili za lokalno utrljavanje.
Mešanje biljnih ulja u svrhu dobijanja lekovite formule predstavlja dobru zamisao. Lakša biljna ulja se mogu koristiti zasebno ( npr: ulja badema, semena groždja...) ili mogu činiti najveći deo mešavine ulja za masažu. Gušća, bogatija ulja, koja su obično i skuplja, mogu se dodati kako bi se poboljšalo apsorbovanje i nahranila koža. Gušća ulja mogu biti suviše teška i lepljiva ako se koriste zasebno.
Avokado ulje
Avokado ( Persea gratissima ) Ulje avokada ima izvanredne sposobnosti regeneracije i pomladjivanja zbog visokih koncentracija esencijalnih masnih kiselina koje sprečavaju isušivanje i održavaju elastičnost kože. U kožu prodire dublje od svih biljnih ulja i aktivne sastojke nosi do unutrašnjih slojeva derma. Njegova antibakterijska i zacjeljujuca svojstva čine ga idealnom bazom za kozmetičke tretmane rana, akni, dermatitisa i sl. Ublažava svrab koji se pojavljuje kod ekcema i psorijaze. Ulje avokada usporava pojavu znakova starenja, jer podstiče metabolizam kolagena, povećava njegovu topivost u dermu, a visoki sadržaj vitamina E pomaže u neutralizovanju slobodnih radikala. Ima svojstva apsorpcije UV-zraka. Od svih biljnih ulja pokazao se kao najefikasnije sredstvo za zaštitu od sunca, štiti od pegica nastalih od sunca i opekotina. Zbog lecitina i fitosterola kojim je bogato, koristi se u kozmetičkim preparatima. Sadrži vitamine A, B1, B2, D, E, pantotenicnu kiselinu, proteine, lecitin, masne kiseline. Vlaži i omekšava kožu, pogotovo suvu i zrelu, sprečava prevremeno starenje kože (deluje protiv bora).
Boja: svileno zelenkasta
Aroma: Srednje jaka, slatkasta.
Tekstura: Gusto, ostavlja masan trag na koži, zato se koristi razredjeno ( do 10% )
Upotreba: Velika moć penetracije. Hranljivo za suvu i dehidriranu kožu. Korisno kod ekcema, solarnih keratoza, poboljšava elastičnost kože. Koristi se kao 10% rastvor.
Bademovo ulje
Bademovo ulje (Prunus amygdalis var. dulcis) je idealno ulje za masažu jer ima izvrstan odnos upijanja i klizavosti, sadrži minerale i esencijalne masne kiseline, a bogato je vitaminima A, B, D i E . Cenjeno je i kao univerzalno kozmetičko ulje koje hrani kožu, posebno suvu i osetljivu, ali i kao klasično ulje za negu beba. Idealno je za masažu lica, tela, kozmetiku, ali i za druge namene npr. za uklanjanje šminke.
Aroma: Blaga, slatkasta.
Tekstura: Ostavlja blagi masan trag na koži. Prilično sporo se apsorbuje.
Boja: Providno sa malo žute.
Upotreba: Pomaže kod svih tipova koze. Naročito dobro kod ekcema. Pomaze kod svraba, bola, suvoće, peckanja i upale. Dobro za masažu i zaštitu kože. Može se upotrebljavati 100% nerazblaženo.
Čičkovo ulje
Čičkovo ulje (Arctium lappa L.) Čičkovo ulje je uljni macerat cvetnih glavica čička (Arctium lappa L.) u suncokretovom ulju, koristi se protiv lišajeva na koži, čireva, apscesa i kožnih nečistoća, opekotina i ekcema. Masažom vlasišta čičkovim uljem podstiče se cirkulacija krvi i ishrana korena kose, suzbija se perut i neguje oštećena kosa.
Delovanje: Ulje je bogato inulinom, tanionom. Ima antibakterijsko i antiseptičko dejstvo, zato ga zovu "trava za kraste”. Koristi se za tretman korena kose, protiv peruti i seboreje kao i za probleme kože: akne, ekcemi, psorijaza.
Upotreba: Spolja dobro istrljati koren i celu kosu. Npr. ulje čička koristi se kod prekomernog opadanja kose i peruti. Upotreba čička opravdana je u proizvodima za akne i za procišcavanje kože.
Jojoba ulje
Jojoba (Simmondsia sinensis, ili Buxus sinensis) ustvari nije ulje već tečni vosak. Izrazito je dobar kozmetički preparat za sve tipove kože. Reguliše stvaranje sebuma, pa je dobar za negu i vraćanje ravnoteže mešovitoj ( kombinovanoj) koži, kao i u tretiranju akni. Protivupalan je, pa ga je zgodno koristiti u mešavinama kod upalnih infekcija kože. Koristi se i za tretiranje suvog vlasišta.
Aroma: Blaga, do srednje jaka, specifična, ali prijatna aroma.
Tekstura: Blago i svilenkasto. Dobro se apsorbuje.
Boja: Zlatno žuta.
Sadrzaj: Proteini, minerali, biljni vosak, miristična kiselina.
Upotreba: Koža ga veoma brzo upija, zato se ne preporučuje za masažu, ali je odlično za negu i ishranu kože. Blagotvorno kod upala, psorijaze, ekcema, bilo koje vrste dermatitisa. Pomaže kod kontrolisanja akni i masne kože temena, jer se višak sebuma rastvara u jojobinom ulju. Anti-oksidant, produžava vek trajanja drugim uljima. Koristi se i za negu kose. Koristi se kod svih tipova koze. Miristična kiselina je korisna protiv upala, tako da moze biti dobro bazno ulje kod tretiranja reumatizma i artritisa. Koristi se obicno kao 10% rastvor.
Kokosovo ulje
Kokosovo ulje (Cocos nucifera) na sobnoj temperaturi je kruto ulje (maslac) intenzivnog, ugodnog mirisa. Kokosovo ulje se smatra najbližom supstancom ljudskoj potkožnoj masti i kompatibilno je sa kožom. Dugo traje, ne kvari se i ne moze da užegne, ne začepljuje pore. Kada se koristi kao noseće ulje, odlično je za vrlo problematičnu kožu. Korisno je i za negu i regeneraciju suve i oštećene kose. S obzirom da ovo ulje ima laganu teksturu, idealno je za korišćenje u toku vrucih letnjih meseci umesto teških i gustih prirodnih ulja.
Aroma: Intenzivan, izuzetno lep i prijatan miris kokosa
Upotreba: kod suve, osetljive koze, svraba, pomaže pri sunčanju. Koristi se kao baza ili 50%. Kada se doda ulju slatkog badema, produžava mu vek trajanja, a ulje se lakše ispira sa odeće i čaršava.
Ulje kantariona
Ulje kantariona (Hypericum perforatum)tradicionalno se pravi u maslinovom ulju. Medjutim zbog svojstava maslinovog ulja neće biti od neke koristi ako se upotrebi kao nosač za eterična ulja. Danas možete naći macerate kantariona pravljene u suncokretovom, susamovom, makadamijinom, ili drugim uljima. Macerat kantariona je poznat zbog svog delovanja kod opekotina, kožnih upala, upala živaca (išijas, neuralgije) i kao analgetik kod npr. bola u krstima.
Boja: crvena.
Tekstura: Lagana, ne ostavlja masan trag.
Ulje nevena
Macerat nevena (Calendula officinalis) je u suncokretovom ulju. Macerat nevena je poznat zbog svog delovanja kod opekotina, kožnih upala, upala živaca (išijas, neuralgije) i kao analgetik kod npr. bola u krstima.
Upotreba: Krema na bazi ovog ulja se cesto koristi u homeopatskom lečenju. Obicno u mešavini učestvuje do 10%
Napomena: Macerat nevena je dosta nestabilan, pa treba paziti da se brzo potroši, ili da se stabilizuje dodavanjem ulja pšeničnih klica.
Maslinovo ulje
Aroma: Tipična aroma maslinovog ulja.
Tekstura: Teško i prilično masno.
Boja: Blago zelena, do srednje zelena.
Sadrzaj: Proteini, minerali, vitamini.
Upotreba: Reumatska stanja, nega kose, kozmetika, nega noktiju. Ima umirujuće dejstvo. Korisno kod upaljene koze, ili akni, modrica i otoka. Zbog jakog mirisa koristi se u kombinaciji sa esencijalnim uljima jakih mirisa. Koristi se rastvor od 10-50%.
Orahovo ulje
Orahovo ulje (Juglans regia L.) se dobija maceracijom neoljuštenih i zdrobljenih plodova oraha (Juglans regia L.) u suncokretovom ulju. Macerat se koristi kao aktivni sastojak šampona, za negu suve i oštećene kose i postizanje sjaja tamnije nijansirane kose. Hrani koren kose i sprečava pucanje.
Delovanje: Deluje kod razlicitih kožnih stanja, a koristi se i kao astrigent. Hrani koren kose, preporučuje se protiv peruti. Idealan je za tretman crne i smedje kose jer joj daje lep i prirodan sjaj.
Boja: Orahovo ulje je tamnozelene boje i posebne arome.
Upotreba: Spolja u ne razblaženom obliku. Sadrži 50 posto linolne kiseline, 30 posto oleinske i 5 posto alfa linolenske, dok su loše - zasićene masne kiseline slabo zastupljene. Hrani koren kose i sprečava pucanje. Koristi se za negu suve i oštećene kose i za postizanje sjaja tamnije nijansirane kose. Hrani i štiti kosu od spoljnih uticaja. Sadrži velike kolicine omega – 3 masnih kiselina i antioksidansa.
Napomena: Ulje oraha cuvati na hladnom i mracnom mestu, jer može lako da užegne.
Palmino ulje
Sadrži prirodni glicerin, pa se koristi i za izradu prirodnih sapuna. Nerafinisano palmino ulje sadrži veće količine beta karotena koje organizam pretvara u vitamin A , sadrži 15 puta više karotena od šargarepe. Ima izuzetna antioksidansna svojstva, zahvaljujuci sadržaju vitamina E štiti od celularnog starenja. Sadrži alfa, beta, gamma, i delta-tokopherole kao i alfa, beta, gamma, i delta-tokotrienole. Ni jedan drugi prirodni izvor ne sadrži toliko vitamina E.
Ulje je crvenkaste boje zbog sadržaja karotena koji se u ljudskom organizmu pretvara u vitamin "A". Poznato je da palmino ulje sadrži i visok procenat vitamina E, u oba oblika tog vitamina (tokoferol i tokotrienol) za razliku od drugih prirodnih izvora. Zbog svog izuzetnog sastava palmino ulje i mast su našli široku primenu u medicini, farmaceutskoj i prehrambrenoj industriji.
Ricinusovo ulje
Ricinusovo ulje sadrži gliceride i manje količine stearične, linoleične i dehidroksisterične kiseline. Ulje iz ricinusovih semenki koji ima jedinstvena svojstva - kad se osuši stvara zaštitni film na kosi koji cuva kosu od isušivanja, i gubitka prirodne vlage. Dobija se hladnim presovanjem semenki biljke. Iako poznato po svojoj unutrašnjoj upotrebi kao purgativ, ricinusovo ulje je izvrsno i za spoljnu upotrebu. Ulje čuva i daje vlažnost koži, pa se zbog tih svojstava najviše koristi za izradu kozmetickih preparata. Koristi se za negu suve i oštecene kose tako sto se nanosi pre šamponiranja. Sadrzaj: Gliceridi i manje kolicine stearične, linoleične i dehidroksisterične kiseline.
Upotreba: Poznata po svojstvu rastvaranja izraslina, cista i bradavica, omeksava žuljeve i kurje oci. Sprecava stvaranje ožiljaka. Korisno kod suve, ispucale kože, regeneriše kosu. Preporučuje se kao topla obloga za bol u ledjima.
Koristi se 10% rastvor.
Shea buter
Shea maslac, ili shea buter (karite maslac) (Butyrospermum parkii) je afrička biljka koja se tradicionalno koristila za negu beba, prirodni je UV filter i štiti kožu od isušivanja. Koristi se za izradu najkvalitetnijih i najskupljih kozmetičkih preparata.
Sastav: biljna mast koja sadrži velike kolicine masnih kiselina, provitamina vitamina A, vitamina E i alantoina.
Delovanje: štiti kožu od spoljnih uticaja i isušivanja, vlaži i čini je mekom i glatkom.
Primena/tip kože: za sve tipove kože, a posebno za zrelu kožu; pogodan je za tretiranje opekotina od sunca, dermatitisa, ožiljaka, protiv bora, za ublažavanje bolova kod artritisa, kod napetih mišica, za zaštitu od sunca, kod osipa od pelena, za manikir i pedikir, daje teksturu kremama, prirodni je UV filter i štiti kožu od isušivanja.
Napomena: Samo najkvalitetniji, potpuno čist i nepreradjen shea butter ima ova izuzetna svojstva.
Ulje semena groždja
(Vitis vinifera L.) je bogato vitaminom E koji je prirodni antioksidans i zbog čega je idalan za revitalizaciju suve i zrele kože. Moćan prirodni antioksidansni koktel. Lako se apsorbuje i prodire duboko pod kožu noseći sa sobom hidratatore i nutricijente.
Aroma: Blaga, malo slatka, podseca na orah.
Tekstura: Retko, ali ostavlja sjajan trag na koži.
Boja: Prilicno providno, sa jedva primetnim žuto-zelenim tonom. Sadržaj: Vitamini, minerali, proteini, linoleična kiselina. Ne sadrzi holesterol.
Upotreba: Za sve tipove kože, bez mirisa, prodire kroz kožu. Veoma blago ulje. Blago steze, zateze i tonira kozu. Ne pogorsava akne. Koristi se nerazblazeno. Tonira, blago steže i revitalizuje kožu, može se koristiti za sve tipove kože.
Ulje pšeničnih klica
Ulje pšeničnih klica (Triticum sp.) je bogato vitaminom E koji je prirodni antioksidans i zbog čega je idalan za revitalizaciju suve i zrele kože. Dodaje se drugim biljnim uljima kako bi sprečio užegavanje. Od svih ulja ima najveći udeo vitamina E, a sadrži i nešto drugih vitamina (B1, B2, B3 i B6) i minerala (cink, gvozdje, kalijum, sumpor, fosfor) stimuliše regeneraciju tkiva, idealno je za negu tela i za masažu. Pogodno je za stariju kožu, protiv bora, ožiljaka, strija i opekotina. Veoma je gusto, pa se preporučuje razredjivanje s nekim drugim baznim uljem (npr. bademovim).
Tekstura: Gusto, lepljivo.
Sadrzaj: Proteini, minerali, vitamini E, A i D.
Upotreba: Za suvu, ispucalu kozu, ekcem, psorijazu, prerano ostarelu kožu, strije... Ima anti-oksidantna svojstva. Obično u mešavini učestvuje do 10%.
Нема коментара:
Постави коментар