Najčešće interakcije lekova, hrane, suplemenata i lekovitog bilja


Terapija lekovima je nažalost deo svakodnevice dobrog dela populacije. Često ne razmišljamo da kombinacija hrane koju smo pojeli, čaja neke lekovite biljke, šumeće tablete i leka koji uzimamo može imati vrlo negativne efekte na naš organizam. Istraživanja u SAD govore da je 1,3 miliona ljudi svakodnevno u riziku od pojave fatalnih interakcija lekova, suplemenata i preparata lekovitog bilja koje uzimaju, a da toga nisu ni svesni. Nešto manje opasnim interakcijama kao što su mučnine, dijareja, gušenje, glavobolje, variranje krvnog pritiska, smanjeno dejstvo antibiotika, depresija, nesvestica i sl. izložen je 10 puta veći broj ljudi!
I pored prisutnosti ogromnog broja informacija na internetu, kao i samog uputstva u kutiji leka, retko ko se od nas detaljno pozabavi i prouči šta tamo piše. Uglavnom se sve svodi na usmenu konsultaciju sa lekarom i farmaceutom, koji daju osnovne preporuke, ali nisu i ne mogu biti u potpunosti upoznati sa navikama i stilom života čoveka koji pita za savet.

Često i sami pacijenti posežu za raznim alternativnim rešenjima i isprobavanju istih, koriste savete prijatelja i komšija kojima je nešto pomoglo bez detaljnog informisanja, nesvesni činjenice da su možda uradili lošu stvar za svoje zdravlje i organizam.
Pozabavićemo se nekim najčešćim interakcijama. Za neke ste možda čuli, za neke ćete se i te kako iznenaditi.


Svi lekovi imaju interakcije, ali hajde prvo da vidimo koji su to lekovi koji se često upotrebljavaju, a koji su najviše skloni interakcijama sa sa drugim lekovima, hranom, pićem, suplementima, ili biljem.

 Koristićemo generička imena koja se nalaze na kutiji najčešće ispisana sitnim slovima (nekad i u zagradi) ispod fabričkog imena leka koje je često promenljivo i nema veze sa imenom sastojka leka.
To su: varfarin (protiv zgrušavanja krvi); insulini (za regulaciju šećera u krvi); aspirin - acetilsalicilna kiselina (za bolove i protiv zgrušavanja krvi); digoksin (lek za srčanu slabost); tiklopidin (još jedan lek protiv zgrušavanja krvi); svi citostatski lekovi; SSRI antidepresivi: npr. fluoksetin i sertralin; benzodijazepini: bromazepam, diazepam, lorazepam (za smirenje); svi hormonski preparati uključujući i kortikosteroide; svi antibiotici - a najčešće doksiciklin, ciprofloksacin, azitromicin, linezolid, amikacin, vankomicin, gentamicin, rifampicin, metronidazol (lekovi protiv bakterija), flukonazol, itrakonazol (protiv gljivica) kao i antivirusni lekovi; difenhidramin (protiv alergije); hidrohlortiazid i furosemid (protiv pritiska-diuretici); efedrin i pseudoefedrin (u lekovima protiv kijavice); amiodaron i propafenon (protiv aritmije srca); svi lekovi protiv povišenog krvnog pritiska, a najviše kalcijumski blokatori npr. nifedipin, verapamil, diltiazem kao i beta-blokatori npr. propranolol; atorvastatin, simvastatin (lekovi protiv povišenog holesterola); ibuprofen, acetaminofen, diklofenak, naproksen, nimesulid (lekovi protiv bolova).

Od lekovitih bijaka, koje su svakako delotvorne za Vaše tegobe i organizam, morate posebnu pažnju posvetiti pravilnoj upotrebi, doziranju, vremenu uzimanja i naravno potražiti interakcije na internetu najviše kod primene: grejpfruta, kantariona, ginka, kafe, valerijane, vrbe (prirodni aspirin), efedre, digitalisa, hmelja, žalfije, kava-kave i žen-šena.

Uzimanje suplemenata (koncentrovanih dodataka ishrani) koje svakako mogu imati benefite za vaš organizam i metabolizam, je preporučljivo, ali posebni pažnju morate posvetiti njihovim sastojcima, kao što su:



 Minerali - posebno sadržaju natrijuma, kalcijuma, magnezijuma i kalijuma (ovo posebno važi za osobe koje koriste lekove protiv povišenog krvnog pritiska i antibiotike); vitamina (većina vitamina rastvorljivih u vodi kao što su B i C vitamin, se brzo mogu eliminisati iz organizma, ali liposolubilni vitamini, tj. oni koji se rastvaraju u mastima poput vitamina D, mogu značajno uticati na dejstvo, ili resorbciju drugih lekova kao što su klonazepam, fenitoin i barbiturati koji se koriste za smirenje i protiv epilepsije). Takođe aminokiseline mogu uporiti resorbciju nekih lekova u organima za varenje. 

Alkohol u bilo kojoj formi (piće, ili u sastavu biljnog preparata) treba posebno izbegavati ako uzimate lekove, a posebno je fatalan kod uzimanja: antiepileptika, lekova za smirenje, antidepresiva, antibiotika, lekova za bolove, reumu i dijabetes.

Svaka obilna, masna, slana i kisela hrana utiče na resorbciju lekova koje ste popili u organima za varenje, kao i na jetru čiji je često zadatak da ih preradi u akivne forme koje treba da deluju u organizmu. Masna hrana usporava pražnjenje želuca. Kad jedemo masniju hranu, lek će biti duže izložen delovanju enzima koji smanjuju njegovo delovanje. Ovo se posebno odnosi na antibiotike, koji bi trebalo da se uzimaju između dva obroka. Takođe treba obratiti pažnju kod uzimanja mleka, belog luka, jabuke, brusnice, đumbira, uvinog čaja...

Hajde sada da se pozabavimo nekim konkretnim interakcijama bilja, hrane i lekova..

-Hrana bogata vlaknima može izmeniti delovanje tricikličkih antidepresiva, kao i molekule nekih lekova za epilepsiju i kardiotonika za srčane probleme. Vlakna usporavaju apsorpciju leka u crevima, poništavajući njegovo delovanje. Nije nužno da iz ishrane izbacite ovu vrstu hrane, već je važno da lekove uzmete bar sat vremena pre obroka. Biljna vlakna, posebno pektin (kog ima npr. u kori jabuke) usporavaju apsorpciju većine lekova. To pre svega važi za digoksin, jedan od lekova za srčane bolesnike, i acetaminofen, koji se uzima u slučaju raznih vrsta bolova. Biljna vlakna ubrzavaju rad creva te se može desiti da neki lek, ili lekovita biljka ne stignu da se u dovoljnoj meri apsorbuju u crevima.

-Hrana koja obiluje kalcijumom, kao mleko i sir, može poništiti dejstvo nekih antibiotika (tetraciklin, doksiciklin) i oslabiti delovanje hinolona (ciprofloksacin) antibakterijskih lekova. Veže se za njihove molekule i deaktivira ih.
Kod terapije antibiotikom odnos aktivnih materija mora biti isti svakog dana terapije, a smanjena količina aktivnih supstanci rizik je da se bakterija ne ukloni u potpunosti. Mleko s antiacidima na bazi kalcijuma i sode bikarbone takođe može izazvati neželjene nuspojave. Stoga je mlečne proizvode bolje izbegavati tokom terapije. Apsorpciju tetraciklinskih antibiotika takođe koče kalcijum i gvožđe, pa nije preporučljivo uzimati ih s mlekom koje je bogato kalcijumom ili sa namirnicama koje su bogate gvožđem.

-Sirevi sa plemenitom plesni sadrže tiramin (ima ga i u crnom vinu, čokoladi, soji), koji može izazvati krizu pri povišenom pritisku, ako ste na terapiji antidepresivima, ili nekim crevnim anitibiotikom. Takvi sirevi su opasni i za one koji imaju problema sa srčanom cirkulacijom zbog tiramina koji izaziva sužavanje krvnih sudova i može izazvati povišenje pritiska. Pojedine vrste (čedar, parmezan) mogu kočiti delovanje antidepresivnih lekova, što je posebno izraženo u slučaju lekova baziranih na delovanju monooksigenaza. Zato treba izbegavati mlečne proizvode, bakalar i feferone.

-Ako su vam propisani barbiturati (protiv depresije, anksioznosti, poremećaja spavanja),izbegavajte prehrambene namirnice bogate vitaminom B12 kao što su džigerica, bubrezi, morski plodovi, pivski kvasac.Mešanje ovih supstanci može poništiti dejstvo terapije. Ako povećavate dozu po slobodnoj proceni, može doći i do trovanja.

-Alkohol. Redovna konzumacija više pića dnevno (što samo po sebi nije dobra navika) posle koje sledi uzimanje acetaminofena - koji je aktivni sastojak u mnogim lekovima protiv bolova, a ima ga i u preparatima koji pomažu u lečenju prehlade i gripa, i mogu se nabaviti bez lekarskog recepta - jeste kombinacija koja može da deluje toksično na vašu jetru. Predoziranje jetre alkoholom i acetaminofenom može da dovede do preopterećenja ovog organa i uzrokuje oštećenje ćelija jetre. Pošto je matabolizam svakog čoveka drugačiji, stručnjaci nisu u stanju da procene kolika bi količina tableta izazvala negativne posledice, niti koliki vremenski period pijenja ove kombinacije dovodi do stanja rizika.

Druga ozbiljna i značajna interakcija jeste interakcija alkohol i antibiotika metronidazola. Ovaj lek propisuje se za lečenje trihomonijaze, kao i za bakterijsku vaginozu, stanje poremećaja bakterijske vaginalne flore. Ako ste na ovoj vrsti terapije, klonite se alkohola u svakom obliku, pa čak i od minijaturnih količina koje se nalaze u sirupima protiv kašlja. Interakcija ove dve supstance može da izazove iznenadne, uznemirujuće simptome, kao što je lupanje srca, crvenilo po koži, probadanje, mučninu i/ili povraćanje.

-Sok od grejpfruta, ali i drugi proizvodi na bazi tog voća, čest su uzrok neželjenih dejstava do kojih dolazi u interakciji sa više desetina lekova, među kojima su oni za regulaciju nivoa holesterola u krvi (atorvastatin, lovastatin i simvastatin)- ova kombinacija oštećuje bubrege, zatim, lekovi protiv alergija, antidepresivi, medikamenti za snižavanje krvnog pritiska (najviše nifedipin), lekovi protiv bolova (ibuprofen, diklofenak), antiaritmici (amiodaron)- koji mogu dovesti do ozbiljnog poremećaja rada srca, kao i neki antibiotici (npr. eritromicin) i imunosupresori (ciklosporin i takrolimus) koji se koriste za terapiju pacijenta kojima su transplantirani organi.

Ukupno, broj lekova za koje je dokazano da interreaguju sa grejpfrutom je čak 43. Postoje različite pretpostavke vezane za ta negativna dejstva, a odnose se pre svega na inhibiciju vrlo bitnog enzima CYP3A4. Enzimi u sastavu ovog citrusnog voca blokiraju sposobnost organizma da razgradi odredene lekove, što znaci da njihova koncentracija može da postane previsoka i da izazove nuspojave. Samo jedna caša soka, ili jedan plod grejpfruta mogu da uzrokuju ove probleme! Štaviše, dejstvo grejpfruta ponekad traje i tri - četiri dana, i zato ga ne treba jesti tokom terapije odredenim lekovima. Ako patite od neke hronične bolesti, konsultujte se sa lekarom, ili farmaceutom, da li postoji negativna interakcija izmedu terapije koju uzimate i ovog voća. Istraživanja su pokazala da je najgora kombinacija grejp soka i lekova za kontrolu krvnog pritiska i snižavanje holesterola. Najjači negativni efekti ispoljavaju se ukoliko se grejpfrut uzima istovremeno, ili 4 sata pre leka.
Sam po sebi, grejpfrut nije toksičan i sve nuspojave javljaju se samo kada se grejpfrut kombinuje sa određenim lekovima.

-Kantarion u kombinaciji sa kontraceptivnim pilulama je vrlo nezgodna kombinacija. Postoje određena istraživanja koja govore u prilog tvrdnji da ova biljka, koja se može naći u apotekama u vidu kapsula, ili u tečnom obliku, može da ublaži simptome blage, pa čak i umerene depresije i olakša promene raspoloženja. To je tačno, ali ako koristite kontraceptivna sredstva na bazi hormona (pilulu, flaster, ili prsten), upotreba kantariona može da unese iznenađujuću promenu u vaš život: trudnoću! Supstance koje kantarion ima u sebi menjaju način na koji vaš organizam metaboliše kontraceptivna sredstva, smanjujući nivo hormona u vašem krvotoku do nivoa koji neće biti dovoljan da spreči ovulaciju. Ako upotrebljavate kantarion, obavezno koristite nehormonsku kontracepciju. Ili zamolite svog lekara da vam propiše neki drugi lek protiv depresije. Kontraceptive generalno nemojte uzimati istovremeno sa grejfrutom, kantarionom i gavezom, teorijski može doći do interakcija ginka i kontraceptiva, ali nekih konkretnih dokaza o interakcijama nema.

Antibiotik doksiciklin kada se koristi sa kantarionom, ili korijanderom može da dovede do fotosenzitivnosti - pri normalnoj izloženosti suncu javljaju se opekotine i kožni osip. Isti slučaj je i sa lekom za povišen krvni pritisak enalaprilom i lekom koji širi bronhije i koristi se u terapiji astme - teofilinom.

Kantarion može povećati efekat ibuprofena , ostalih NSAIL-a i COX2 inhibitora (diklofenak, naproksen, nimesulid...). Interakcije mogu da se jave i ako se kantarion koristi zajedno sa loperamidom (prijavljen je slučaj konfuzije i agitacije kada se pored kantariona koristila i valerijana) i lekovima protiv glavobolje iz grupe triptana (naratriptan, rizatriptan, sumatriptan, zolmitriptan).
U većim koncentracijama kantarion može smanjiti koncentraciju omeprazola (lek za želudac), kofeina, karbamazepina (lek za epilepsiju i upalu nerva)... Oprez je potreban i kod terapije benzodiazepinima, opioidima, antiviroticima, anesteticima, sedativima, lekovima protiv gljivica i ostalim lekovima koji se koriste kod anksioznosti, srčanih problema, ili grčeva. Lokalno, kantarionovo ulje, koje se koristi za ublažavanje opekotina, rana, ožiljaka, hemoroida i vaginalnih upala, može da prouzrokuje alergije, naročito ako se kombinuje sa preparatima za negu kože koji sadrže kortikosteroide. Osim toga ako kožu namažete samo kantarionovim uljem ne bi trebalo da se sunčate.

-Oni koji su na terapiji varfarinom (lek protiv koagilacije krvi) ne bi trebalo da koriste preparate koji sadrže vitamin K, kao što je ženšen, beli luk, brokoli... jer oni mogu da odlože efekat antikoagulanasa. Dijetetski suplementi koji sadrže preparate čiji je jedan od sastojaka koenzim Q10 ne bi trebalo da se upotrebljavaju sa varfarinom, jer je struktura koenzima Q10 slična strukturi vitamina K. Takođe koenzim Q10 nije uvek najsrećnije rešenje u kombinaciji sa statinima (atorvastatin, simvastatin) - lekovima koji se koriste da se smanji nivo holesterola u krvi i u prevenciji kardiovaskularnih bolesti.

-Veoma je važno znati kako se neke biljke koriste uz antibiotike i pojedine medikamente. Recimo, beli slez je potpuno netoksična biljka, daje se bebama i maloj deci čaj protiv kašlja. Međutim, malo ko zna da se čaj, ili sirup od belog sleza ne sme davati neposredno pre, ili posle uzimanja antibiotika, jer smanjuje njihovo dejstvo. Kada smo već kod prehlade i kašlja, treba pomenuti i interakciju paracetamola (za temperaturu i bolove) i acetilcisteina (česte supstance u lekovima za iskašljavanje) koja dovodi do uzajamnog smanjenja potentnosti oba leka.

-Lipa, beli luk i hajdučka trava, imaju, ako se uzimaju redovno i u dovoljnim koncentracijama, izuzetan efekat na smanjenje pritiska. Međutim, to znači da se vremenom moraju korigovati doze leka protiv pritiska ako ih neka osoba uzima.

-Beli luk ne treba upotrebljavati sa lekovima kao što su aspirin, ibuprofen (protiv bolova i temperature) i antidijabeticima. Iako snižava nivo šećera i masnoću dijabetičarima može da izazove povećan pad šećera i nesvestice.

-Ginko se pored svoje izuzetne lekovitosti često spominje u kontekstu interakcije sa lekovima i drugim preparatima. Ginko sadrži flavonoide i terpenoide i deluje povoljno kod ometene cirkulacije mozga čija je posledica razvoj vrtoglavice, zujanja u ušima, slabljenja memorije, kod promene raspoloženja sa depresijom i anksioznošću. Koristi se i kod perifernih arterijalnih cirkulatornih smetnji, pa je vrlo poželjna dopuna terapiji ljudi koji su doživeli šlog.

Ginko može da potencira krvarenje ako je pacijent na terapiji antiagregacionim i antikoagulantnim lekovima (varfarin, acetilsalicilna kiselina, klopidogrel, tiklodipin, dipiridamol, heparin), a oprez je potreban i kod upotrebe ibuprofena, diklofenaka, naproksena i sl. Pacijenti ne bi trebalo da uzimaju preparate ginka ni sa aminoglikozidima (amikacin, gentamicin, neomicin..) zbog povećane ototoksičnosti, tiazidnim diureticima (za izbacivanje tečnosti), jer to može dovesti do povišenja krvnog pritiska, kao ni sa trazodonom, da ne bi došlo do kome.
Postoje podaci i da ova biljka može da smanji efikasnost lekova protiv epilepsije, a ako se koristi istovremeno sa lekovima iz grupe antidepresiva (fluoksetin, sertralin...) , može nastati opasan serotoninski sindrom (glavobolja, povišen pritisak, pregrevanje, povraćanje, proliv, drhtavicu, konfuziju i komu. Isti efekat mogu izazvati i još neki lekovi kao što su tramadol, fentanil (opoidi), triptani (lekovi za glavobolju), triptofan, litijum, lekovi protiv povraćanja, kao i biljke Johimbe (popularna kod bodibildera za smanjenje masnih naslaga), muškantni orah, peganum i neke gljive.
Oprez je potreban i kod pacijenata koji su na terapiji antihipertenzivima, jer ginko može da snizi krvni pritisak. Kod dijabetičara može smanjiti koncentraciju insulina u krvi, dok kod zdravih osoba ima potpuno suprotno delovanje.

-Ehinacea se koristi kao suportivna terapija infekcija gornjeg respiratornog trakta (prehlade) i donjih delova urinarnog trakta. Svoje delovanje ostvaruje preko više mehanizama kojima povećava imunitet organizma, to jest rezistenciju na bakterije i viruse. Ehinacea  stoga može stupiti u interakcije sa imunosupresivnim lekovima i trebalo bi savetovati pacijente da izbegavaju istovremnu upotrebu preparata na bazi te biljke i ciklosporina, takrolimusa, azatioprina, metotreksata i lekova iz grupe kortikosteroida koji imaju suprotan efekat. Ehinaceu ne treba koristiti ni sa kofeinom iz kafe ili zelenog čaja.

-Brusnica je sjajna biljka koja se koristi kod urinarnih infekcija, a mehanizam delovanja ostvaruje acidifikacijom urina, formiranjem hipurične kiseline (raspadom benzoinske i hine kiseline), koja deluje bakteriostatski, i inhibicijom adherencije Escherichiae coli za epitelne ćelije urinarnog trakta. Pošto menja pH urina, brusnica može da poveća eliminaciju nekih lekova koji se izlučuju urinom, kao i da smanji apsorpciju vitamina B12. Brusnicu bi trebalo izbegavati ako se koristi varfarin, jer postoji rizik od krvarenja.

-Indikacije za primenu đumbira su dispepsija i profilaksa bolesti vožnje. Svoj mehanizam ova biljka ostvaruje tako što podstiče lučenje pljuvačnih i želudačnih sokova, što povećava peristaltiku creva i tonus intestinalnih mišića.

Đumbir stupa u interakcije sa antikoagulansima, lekovima koji sprečavaju agregaciju trombocita (varfarin, aspirin...), kao i sa nekim nesteroidnim antiinflamatornim lekovima (ibuprofen, diklofenak, nproksen...). Kada se koristi s njima, može doći do pojačanog krvarenja. Pošto podstiče lučenje želudačnih sokova, đumbir može antagonizovati dejstvo antacida, H2 blokatora (ranitidin), ili inhibitora protonske pumpe (omeprazol, pantoprazol, esomeprazol...). S druge strane, neke kliničke studije pokazale su zaštitni efekat te biljke na želudac. Isto tako, pacijentima treba savetovati da ne uzimaju ovu biljku ukoliko su na terapiji insulinom, ili antidijabeticima, jer đumbir može dodatno da smanji koncentraciju šećera u krvi.

Đumbir u većim dozama može da poveća efekat lekova koji usporavaju reflekse i razmišljanje. Pacijentima na terapiji lekovima koji slabe imuni sistem potrebno je skrenuti pažnju na to da đumbir može stupiti u interakciju i s tim lekovima, kao i s lekovima koji deluju na srce (beta blokatori, digoksin...), mučninu, artritis, lekove za sniženje holesterola, antihistaminike, onkološke lekove, kao i oni koji se koriste kod upalnih procesa, ili preterane telesne težine.

Generalno, svi lekovi koji se metabolišu preko jetre, mogu stupiti u interakciju sa ovom biljkom.
-Valerijana se koristi za terapiju nemira i nesanice. Valerijana može da potencira sedativni efekat barbiturata, opijata, alkohola i ostalih sedativa.

-Uvin čaj kao i čaj o brusnice su biljke koje su izvanredne kod urinarnih infekcija i upala. Lekoviti sastojci uve deluju samo u mokraći koja je bazna! Hrana koju unosimo, posebno ako se konzumiraju meso, mlečni proizvodi i gazirna pića, utiče da urin bude kiseo. U kiseloj mokraći uvini sastojci nemaju nikakvog efekta. Zato, pre konzumiranja čaja od uve, ili brusnice treba uzeti tabletu od 0,5 miligrama sode bikarbone, ili trećinu kafene kašičice praha, pa to zaliti čajem. Ne rastvarati sodu u čaj jer nema efekta. Uporedo korišćenje uve i sode bikarobone ima odličan efekat kod osetljivog želuca, jer uva ima sastojke koji ga mogu nadražiti.

Mala količina sode-bikarbone je dobra i u slučaju kada pijete antibiotik azitromicin, jer je dokazano da bolje deluje u baznoj sredini.

-Šumeće tablete posebno u većim dozama, ne preporučuju se onima sa povišenim krvnim pritiskom, jer čine da bude još viši. Takođe, preparati slatkog korena koji se koriste u konditorskoj industriji dovode do zadržavanja natrijuma i tečnosti u organizmu i mogu da pogoršaju pritisak kod hipertoničara.

-Preparati glukozamina koji se koriste u slučaju oštećenja zglobova, ne bi trebalo da se kombinuju sa antikoagulansom krvi varfarinom, kao ni ako bolujete od dijabetesa, jer izazivaju hiperglikemiju.

-Povratić se koristi kod profilakse napada migrene. Ako se koristi zajedno sa antikoagulansima, može da poveća rizik od krvarenja.

-Antibiotik sulfametoksazol-trimetoprim, ili poznatiji kao "Baktrim" ne bi trebalo da se pije posle konzumiranja voća, već sa mnogo tečnosti.

-Ibuprofen i svi ostali nesteroidni antireumatici (diklofenk, ketorolak, nimesulid), ne bi trebalo da se kombinuju sa alkoholom i duvanom, ali ni sa kortekosteroidima (deksametazon, prednizolon), jer mogu da iritiraju digestivni trakt, posebno želudac. Pritom je rizik za zdravlje veći ako se uporedo koriste sa antikoagulansima (klopidogrel), beta blokatorima (propranolol, metoprolol), diureticima (furosemid) i lekovima za kardiovaskularni sistem. Sa njima je rizično da se upotrebljava i acetilsalicilna kiselina (aspirin), jer može da dođe do velikih vaskularnih komplikacija.

-Efedra, azijska biljka koju mnogi koriste za lečenje prehlade i alergija, a takođe se može naći i u gomili preparata za mršavljenje ima pozitivne efekte samo ako se pravilno koristi. U suprotnom izaziva nesanicu, skok pritiska, lupanje srca,  glavobolje, hiperaktivnost i vrlo negativno deluje na organizam, posebno ometa dejstvo lekova za pritisak, za smirenje, antiepileptika i  lekova za aritmiju srca. Generalno, svi preparati sa biljkama manje poznatim našem podneblju, nisu dovoljno ispitane i mogu biti rizične za onog ko ih uzima.

-Stevia je biljka koja je prirodni zaslađivač, zamena za šećer i kao takva sve više se koristi u ishrani dijabetičara. Stevija se ne bi smela uzimati, zbog diuretičkog delovanja, zajedno s litijumom za smirenje i opoidima, potom s lekovima za dijabetes (ako se strogo ne kontroliše visina šećera u krvi), isto tako treba pripaziti kod lekova za povišeni krvni pritisak, jer ga stevija može dodatno sniziti.

-Žen-Šen kao moderan i popularan dodatak terapiji i ishrani se sve više upotrebljava zbog svojih blagotvornih svojstava na celikupan organizam. Bitno je naglasiti da ova biljka ima i određeni potencijal za interakciju sa lekovima budući da je koriste uglavnom starije osobe. Oprez kod korišćenja žen-šena zajeno sa antidepresivima, antidiabeticima, antikoagulantnim lekovima, lekovima za pritisak i holesterol, diureticima i hormonskim preparatima. Može izazvati krvarenje, pad šećera u krvi, glavobolje, ubrzan puls, tremor i nesanicu.

Ovo je samo mali deo najčešćih mogućih interakcija, cilj ovog teksta je da se prventveno informišete pre nego što krenete sa upotrebom neke biljke, ili preparata koji se reklamira kao "svemoguć i apsolutno bezbedan", čak i kombinacije za koje nikada nebi ni pomislili da mogu da Vam naškode, kriju u sebi šansu za loš ishod. Uvek treba dati šansu biljnom lečenju i tradicionalnim receptima, one su najbolji put do izlečenja, iako to često zaboravljaju naši zdravstveni poslenici! Ako već pijete lekove, treba kombinovati terapiju sa biljnim i ostalim suplementima, ali se predhodno dobro informisati. Nikad se ne zna...
                                                                                         Za Vaš dobar izgled i dobro zdravlje...

Нема коментара:

Постави коментар