недеља, 26. јул 2015.

Upotreba biljnih ulja u kozmetici



Biljna temeljna ulja koja se koriste za masažu i aromaterapiju su ulja koja neguju i hrane kožu, a služe i kao nosači eteričnih ulja koja se u njima lako otapaju. Ujedno su dobri lubrikanti za masažu. S obzirom da ih nanosimo na kožu, a ponekad njima mažemo i celo telo, ona moraju biti kvalitetna hladno cedjena, nerafinisana i bez ikakvih aditiva.

 Biljna ulja sadrže vitamine, minerale i masne kiseline što ih čini hranjivim za kožu i efektivnim u kozmetici. Razna mineralna ulja - “bebi ulja” i slični sintetički proizvodi imaju prekrupne molekule da bi prodrli u kožu i od masaže takvim uljem nema nikakve koristi, jer eterična ulja ostanu na površini kože i ispare. Osim toga, sintetička ulja imaju tendenciju zapušavanja pora i ne hrane kožu kao što to čine biljna ulja.

 Biljna ulja se mogu  zasebno koristiti u kozmetičke svrhe, ili uz dodavanje eteričnih ulja, čime se pojačava njihovo kozmetičko dejstvo, baš kao što i bazna ulja pojačavaju dejstvo eteričnih ulja. Pogledajte naš izbor eteričnih ulja. Navedena biljna ulja se najčešće koriste za izradu kozmetike, masažu ili za lokalno utrljavanje.

 Mešanje biljnih ulja u svrhu dobijanja lekovite formule predstavlja dobru zamisao. Lakša biljna ulja se mogu koristiti zasebno ( npr: ulja badema, semena groždja...) ili mogu činiti najveći deo mešavine ulja za masažu. Gušća, bogatija ulja, koja su obično i skuplja, mogu se dodati kako bi se poboljšalo apsorbovanje i nahranila koža. Gušća ulja mogu biti suviše teška i lepljiva ako se koriste zasebno.

Avokado ulje
 Avokado ( Persea gratissima ) Ulje avokada ima izvanredne sposobnosti regeneracije i pomladjivanja zbog visokih koncentracija esencijalnih masnih kiselina koje sprečavaju isušivanje i održavaju elastičnost kože. U kožu prodire dublje od svih biljnih ulja i aktivne sastojke nosi do unutrašnjih slojeva derma. Njegova antibakterijska i zacjeljujuca svojstva čine ga idealnom bazom za kozmetičke tretmane rana, akni, dermatitisa i sl. Ublažava svrab koji se pojavljuje kod ekcema i psorijaze. Ulje avokada usporava pojavu znakova starenja, jer podstiče metabolizam kolagena, povećava njegovu topivost u dermu, a visoki sadržaj vitamina E pomaže u neutralizovanju slobodnih radikala. Ima svojstva apsorpcije UV-zraka. Od svih biljnih ulja pokazao se kao najefikasnije sredstvo za zaštitu od sunca, štiti od pegica nastalih od sunca i opekotina. Zbog lecitina i fitosterola kojim je bogato, koristi se u kozmetičkim preparatima. Sadrži vitamine A, B1, B2, D, E, pantotenicnu kiselinu, proteine, lecitin, masne kiseline. Vlaži i omekšava kožu, pogotovo suvu i zrelu, sprečava prevremeno starenje kože (deluje protiv bora).
Boja: svileno zelenkasta
Aroma: Srednje jaka, slatkasta.
Tekstura: Gusto, ostavlja masan trag na koži, zato se koristi razredjeno ( do 10% )
Upotreba: Velika moć penetracije. Hranljivo za suvu i dehidriranu kožu. Korisno kod ekcema, solarnih keratoza, poboljšava elastičnost kože. Koristi se kao 10% rastvor.

Bademovo ulje
Bademovo ulje (Prunus amygdalis var. dulcis) je idealno ulje za masažu jer ima izvrstan odnos upijanja i klizavosti, sadrži minerale i esencijalne masne kiseline, a bogato je vitaminima A, B, D i E . Cenjeno je i kao univerzalno kozmetičko ulje koje hrani kožu, posebno suvu i osetljivu, ali i kao klasično ulje za negu beba. Idealno je za masažu lica, tela, kozmetiku, ali i za druge namene npr. za uklanjanje šminke.
Aroma: Blaga, slatkasta.
Tekstura: Ostavlja blagi masan trag na koži. Prilično sporo se apsorbuje.
Boja: Providno sa malo žute.
Upotreba: Pomaže kod svih tipova koze. Naročito dobro kod ekcema. Pomaze kod svraba, bola, suvoće, peckanja i upale. Dobro za masažu i zaštitu kože. Može se upotrebljavati 100% nerazblaženo.


уторак, 14. јул 2015.

Nega kože oko očiju



Koža oko očiju je dosta tanja (koža kapaka je debela svega par milimetara) i osetljivija od ostalih regija na licu i kao takva zahteva posebnu negu. Upravo zbog svojih osobina ona je više izložena dehidraciji i negativnim efektima sunca, umora, stresa, pušenja... budući da je taj deo lica vrlo izložen i bitan u komunikaciji, svaka negativna promena se lako zapaža.

 Preparati za negu, tog predela lica moraju biti posebno formulisani da ne sadrže iritirajuće supstance (propilen-glikol, mentol...) i da, sa druge strane, budu obogaćeni vitaminima, koenzimom Q10, biljnim retinolom i supstancama, kao što je hijaluronska kiselina, koje zadržavaju vlažnost kože čitav dan. Kreme za područje oko očiju ne treba da budu masne (vazelin, lanolin, parafin...) kako ne bi opteretile i zapušile pore. Mnoge osobe nose sočiva ili naočare, tako da ni u tom slučaju nije poželjno razmazivanje viška masnoća iz preparata za negu, jer može da dovede do zamagljivanja i trajnog oštećenja sočiva. Danas na tržištu postoje proizvodi lagane hidratantne i gel strukture, kao i koncentrati/serumi u obliku rastvora za region oko očiju. Koža kapaka se maže na bar 1cm oko očiju, nikako bliže. UV zaštita koja umnogogme doprinosi prevenciji nastanka bora oko očiju u vidu shea butera, kokosovog, maslinovog i kakaovog ulje se nanosi 1,5cm oko očiju, blagim pokretima utrljano. Na ovoj udaljenosti od oka nanosite i maske za lice ukoliko ih koristite, bilo da su prirodne, ili industrijski pravljene. Kesica čaja od kamilice, ili kolutovi krastavca su jedne od retkih stvari koje mogu da se drže na oku oko 15 minuta.


Poželjno je da vaša krema za predeo oko očiju ima svojstvo blagog i nežnog pilinga, ili da pre samog nanošenja kreme očistite predeo oko oka, kako se mrtve ćelije, ili šminka ne bi zadržavale na površini i još više doprinosile uočljivosti bora...